تاریخچه شرکت ایران غلتک:

شرکت ایران غلتک در سال 1375 با ظرفیت سالانه 3.000 تن محصولات فولادی و چدنی با هدف پشتیبانی و تامین غلتک های صنایع نورد به خصوص محصولات فولادی در شهرستان کاشان منطقه صنعتی کویر به بهره برداری رسید و در حال حاضر ظرفیت تولید 8.000 تن غلتک داریم . این شرکت تا سال 90 تحت نظارت مجموعه هلدینگ های صنایع قائم رضا و پرشیا فلز اسپادانا بوده و بعد از آن به طور کامل به بخش خصوصی به مالکیت آقای مهندس رضا شهرستانی واگذار گردید. وظیفه سالهای ابتدایی فعالیت تامین نیاز مصرف داخل ، دست یابی تکنولوژی تولید جدید و بهبود کارکرد محصولات بوده و پس از آن صادرات است که این موضوع در حال حاضر نیز جاری و در حال پیگیری است . هم چنین پس از واگذاری شرکت به بخش خصوصی طرح توسعه شرکت جهت تولید آهن اسفنجی به روش تونلی کلید خورد و بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امید واریم در نیمه دوم سال جاری در فاز اول با تولید 50.000 تن به بهره برداری رسیده و در فاز سوم به تولید 200.000 تن برسد .

محصولات این شرکت عموما در صنایع نورد فولاد ، آلومینیوم ، مس ، صنایع غذایی ، روغنکشی ، و در صنایع لاستیک مورد استفاده قرار میگیرند . برخی از محصولات به روش گریز از مرکز و برخی به روش ثقلی در قالب های ماسه ای و یا فلزی ریخته گری می شوند . جنس قطعات از گروه آلیاژهای آهنی بوده که فولادهای پرکربن کم آلیاژ و جدن های داکتیل آلیاژی می باشند . فولاد هایی نظیر فولاد گرافیته ، استیل بیس و هم چنین چدن هایی نظیر آسیکولار ، چدن چائیده آلیاژی از مهم ترین موارد آلیاژی می باشند . برخی قطعات نیز به صورت دو جنس تولید می شوند . به عبارت دیگر بخشی از قطعه با جنسی غنی از عناصر آلیاژی و بخش دیگر فقیر از عناصر آلیاژی نظیر کروم ، مولیبدن ، نیکل و …. تولید می شوند . این موضوع علاوه بر اهداف اقتصادی ، کنار هم بودن دو خاصیت مکانیکی را در بیشترین حد ممکن خود فراهم می کند . تردی در بخش کاری غلتک و انعطاف پذیری در قسمت بازوی غلتک ها .

ظرفیت و تناژ تولید:

شرکت ایران غلتک با ظرفیت سالانه 3.000 تن در سال 1374 به بهره برداری رسیده و در حال حاضر ب 8.000 تن برنامه تولید در سال را دارد . در حال حاضر صادرات نداریم . این موضوع به دلیل حجم بالای سفارشات داخلی است . البته در سال گذشته در چند  نوبت از کشورهایی همچون عراق ، ترکیه ، ایتالیا و افغانستان درخواست داشته ایم اما به دلیل شرایط مذکور امکان صادرات نداریم. البته طی سال های اخیر مجموعا حدود 100 تن غلتک فولادی به کشور های اروپایی صادرات داشته ایم و با توجه به تغییرات از دولتی به خصوصی امکان صادرات محدود تر شد و از سر گیری آن دارای شرایطی است که امید است در سال جاری تکمیل گردد .

نوع سفارش و خدمات قابل ارائه:

سیستم ثبت سفارشی باعث عدم تولید انبوه می شود . بنابراین پس از اعلام نیاز مشتری ابتدا قطعات امکان سنجی تولید قرار گرفته و پس از تائید نسبت به اعلام پیشنهاد فنی – بازرگانی اقدام نموده و در نهایت منجر به عقد قرارداد می شود. هم چنین در صورت نیاز از محل مصرف قطعه بازدید به عمل می آید. لذا هر قطعه با توجه به محل کار خود تکنولوژی تولید منحصر بفردی خواهد داشت . بدین علت غلتک ها تا ظرفیت اسمی خور مورد ضمانت و گارانتی می شوند . این موضوع فارغ از زمان بوده و بعضا ممکن است دو سال پس از تحویل قطعه شامل گارانتی شود . در برخی موارد نیز متناسب با کارکرد هر قطعه صورتحساب صادر می گردد و به عنوان مثال اگر قطعه ای با ظرفیت اسمی 1000 تن در سال تحویل مشتری شود و با کوچک شدن قطر محل کار قطعه بلا استفاده گردد و حداکثر 800 تن محصول تولید کرده باشد ، 80 درصد مبلغ فاکتور صادر شده اخذ می گردد. این مهم در تمام قراردادها ذکر می گردد . جهت تصمیم گیری موارد ذکر شده با بروز حادثه ، کارشناسان شرکت در اولین فرصت اعزام می شوند تا از موارد موجود بازدید میدانی انجام و تصمیم مناسب اتخاذ گردد.

بهبود تکنولوژی:

بهبود تکنولوژی غلتک های سنگین ، تدوین تکنولوژی قالب های مود نیاز مجموعه با استفاده از نرم افزار های شبیه سازی فرآیند ریخته گری از جمله موارد بارز امور تکنولوژی بوده است . شرکت در سمپوزیون فولاد ، شرکت در سمینار imat   و کسب مقام مقاله برتر از دیگر فعالیت های این شرکت در سال های اخیر به شمار می رود . در حال حاضر نیز مشغول به تنظیم و تالیف کتابی در زمینه تولید غلتک ها هستیم .